Historia ogrodu cz. I

67 LAT RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO KOŁO II

HISTORIA OGRODU

MARZEC 1952

Inicjatorką przekazania pierwszych 6ha terenu na warszawskiej Woli była Pani Weronika Łukomska. Dzielnicowa Rada Narodowa Dzielnicy Wola postanowiła oddać swoją ziemię dla pracowników Urzędu Bezpieczeństwa oraz Związkowi Instytucji Wojskowych. Około 100 rodzin otrzymało działki po ok. 500m2 każda. Początkowo „Pracownicze Ogrody Działkowe” (POD) Koło II miały dwa Zarządy, chwilę później zostały one połączone i Przewodniczącym został Pan Alfred Ostrowski a zastępcą – Pan Stanisław Gaguła (foto poniżej).

KWIECIEŃ 1953

Pracowniczy Ogród Działkowy Koło II został formalnie zarejestrowany i ten rok uważamy za początek istnienia naszego Ogrodu.
17 KWIETNIA 1966
W nowej świetlicy odbyło się zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrano władze Ogrodu. W skład Zarządu weszło aż 17 osób. Przewodniczącym został Pan Stanisław Gaguła a zastępowali go – Pan Czesław Ostrowski oraz Pan Antoni Woźniak. Oprócz Członków Zarządu, powołano liczne „Komisje problemowe”, które miały wspomagać pracę Zarządu. Bardzo ciekawą rolę spełniała trzy-osobowa „Komisja Kobieca”, na czele której stała Pani Genowefa Górecka. To dzięki Paniom odbywały się wszelkie imprezy np. z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, wczasy dla emerytów, dożynki, zabawy sylwestrowe czy zabawy dla osieroconych dzieci z zaprzyjaźnionego Domu Dziecka. Niejednokrotnie Pani Górecka wraz ze swoją zastępczynią Panią Ireną Woźniak przyjmowały delegacje z zagranicznych Ogrodów np. NRD czy Związku Radzieckiego.

2 LIPCA 1968

Jedna z najważniejszych dat związanych z naszym Ogrodem. Równie ważna dla wszystkich Ogrodów w Polsce jak początki ruchu ogrodniczego. Tego dnia, w ramach „eksperymentu” – z inicjatywy Stołecznego Zarządu Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, zostały zorganizowane na terenie POD Koło 2 pierwsze w Polsce „wczasy w mieście” dla osób starszych. Pierwszy dwu-tygodniowy turnus zorganizowano dla 30 seniorów. Seniorzy spędzali czas na świeżym powietrzu, wśród zieleni i w miłym towarzystwie.

„Grali w karty, szachy warcaby. Dla chętnych była także siatkówka i piłka ręczna. Jedynym brakiem jaki dał się zauważyć to fakt, że świetlica działkowa nie dysponuje radiem, a pogoda nie zawsze sprzyja całodziennemu pobytowi na powietrzu. Apelujemy więc do naszych Czytelników o udostępnienie Zarządowi Wolskiemu PKPS nieużywanego już w domu radioodbiornika, który pozwoli umilić staruszkom czas na wczasowym turnusie (cyt. z artykułu z Kroniki naszego Ogrodu).

14 – 15 WRZEŚNIA 1972

Zgodnie z wieloletnią tradycją we wrześniu zawsze odbywało się Święto „Trybuny Ludu” organizowane wokół Pałacu Kultury i Nauki, Ogrodzie Saskim i Wybrzeżu Gdańskim. Podczas tych hucznych imprez nie mogło zabraknąć wystaw Ogrodów Działkowych. Oprócz podziwiania okazałych owoców i warzyw można było obejrzeć zdjęcia Ogrodów, przeczytać ciekawostki z nimi związane czy poprawić sobie humor czytając zabawne wierszyki wymyślane przez Działkowców. Na naszym stoisku zawsze główną atrakcją i ozdobą była słomiana kukła Agatka, przystrojona różnymi warzywami i owocami.

9 WRZEŚNIA 1978

Zgodnie z tradycją lat poprzednich również tegoroczny Dzień Działkowca połączony był z dożynkami i wystawą plonów Działkowców. Dożynki odbywały się pod Pałacem Kultury i Nauki. Po raz kolejny osiągnęliśmy sukces dzięki ciężkiej pracy naszych Działkowców. Nasz Ogród zajął w tym „pożytecznym współzawodnictwie” I miejsce osiągając 399 punktów. Oczywiście na zakończenie pracowitego sezonu odbyła się zasłużona, wspólna zabawa.