O OGRODZIE
OPŁATY
OGŁOSZENIA
GAZETKA
PORADY
PRAWO
PZD
GALERIA
KONTAKT
PORADY DZIAŁKOWE
PRZEPISY
CIEKAWOSTKI
CIEKAWOSTKI
Poniżej przeczytacie Państwo kilka ciekawostek na różne działkowe tematy.


Spis treści:
 • Pokrzywa – uciążliwy chwast czy cenna roślina?
 • Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie?
 • Hydroponika
 • Olejki zwalczające insekty
 • Rośliny, które możemy posadzić na działce aby odstraszyc kleszcze i komary
 • Kleszcze

 
 

 

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie?

W każdym ogrodzie może zajść potrzeba wycięcia starego drzewa, które choruje, obumiera lub przestało owocować. O ile samo wycięcie drzewa jest dość proste, problemem jest usunięcie pnia po ściętym drzewie, ponieważ często jest mocno zakorzeniony w ziemi. Ale można skorzystać z różnych rozwiązań – niekoniecznie chemicznych.

Jest kilka sposobów żeby się pozbyć pnia:
 • można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która użyje ciężkiego sprzętu do wyrwania pniaka wraz z korzeniami. Choć pniak zniknie w jeden dzień, to jednak nie do każdego ogrodu można wjechać z takim sprzętem, a po wyrywaniu miejsce będzie wyglądać jak pobojowisko. Poza tym usługa taka zazwyczaj sporo kosztuje,
 • aby uniknąć zniszczeń wokół miejsca usuwania pnia, możemy sięgnąć po metodę chemiczną, której szczerze mówiąc nie polecam. Musimy przy niej pamiętać, że możemy zaszkodzić środowisku, a gleba w miejscu po usuwanym pniaku będzie skażona i przez wiele lat nie będzie się nadawać do uprawy roślin. A raczej nie o takie działanie chodzi nam w ogrodzie...
 • pojawiają się też pomysły aby pozostały pniak wypalić. Najpierw trzeba go powycinać jak najniżej, ale samo wypalanie może potrwać kilka dni. W tym czasie trzeba pilnować paleniska aby nie zgasło i żeby nie stało się przyczyną pożaru. Nawet jeśli mamy dużo wolnego czasu, to takie kilkudniowe koczowanie przy palenisku nie wydaje się realne.
Ale jest prosta i skuteczna metoda usuwania pni, w 100% naturalna i bezpieczna dla ludzi, środowiska, jak i rosnących obok roślin:
tym sposobem jest grzyb Peniophora gigantea - występujący naturalnie w przyrodzie. Co ważne, zasiedla on tylko obumarłe pnie, nie szkodząc zdrowym roślinom, drzewom i krzewom rosnącym obok. W warunkach sprzyjających rozwojowi grzybni, rozkład obumarłego pnia następuje bardzo szybko. Grzybnia do rozkładu pni po ściętych drzewach - od lat z powodzeniem stosowana jest przez leśników, którzy w ten sposób oczyszczają las i przygotowują miejsca do nasadzenia nowych drzew. Możemy ją kupić w sklepach ogrodniczych jako produkt o nazwie „Pg-Poszwald Eko”, który jest przeznaczony do rozkładu pni i kompostowania. W niewielkim opakowaniu znajdziemy grzybnię „Peniophora gigantea”, która pozwoli pozbyć się aż 5 pniaków o średnicy do 30 cm.

Jak stosujemy grzybnię?
Produkt należy rozkruszyć i rozpuścić w 5l wody. Pniak, którego chcemy się pozbyć, głęboko nacinamy lub nawiercamy otwory, a następnie pokrywamy grzybnią. Dla przyspieszenia działania, warto zadbać aby pień był wilgotny, a po podaniu grzybni okryć go ściółką. W sprzyjających warunkach pniak po ściętym drzewie rozłoży się w ciągu 6 miesięcy, choć trzeba się liczyć z tym, że może to potrwać i 3 lata. Wszystko zależy od utrzymania wilgotności i wielkości rozkładanego pnia. To co pozostanie, można rozdrobnić łopatą i rozgrabić, a następnie wykorzystać jako żyzne, próchnicze podłoże lub wrzucić do kompostu. W ten sposób pozbędziemy się pieńków po ściętych drzewach całkowicie naturalnie, w sposób bezpieczny dla przyrody i naszego ogrodu, zyskując nieco próchniczej ziemi. Grzybnia również doskonale przyspieszy rozkład ściętych gałęzi oraz odpadków wrzucanych do kompostownika. Dlatego nadmiar grzybni pozostałej po użyciu na pniaki, można z powodzeniem przeznaczyć na kompost.

 


Pokrzywa – uciążliwy chwast czy cenna roślina?
Zazwyczaj wszyscy kojarzymy pokrzywę jako uciążliwy i nieprzyjemnie parzący chwast, którego trzeba się bezwzględnie pozbyć z ogrodu. Tymczasem warto zwrócić uwagę na cenne właściwości pokrzywy i zamiast ją wyrzucać spróbujmy dla odmiany wykorzystać ją w kuc
hni lub kosmetyce.

Właściwości pokrzywy
Najczęściej spotykany w naszych ogrodach gatunek pokrzywy to „pokrzywa zwyczajna” (z łaciny: „Urtica dioica”). W porównaniu do innych roślin nie grzeszy urodą, nie pachnie ale …. ma fantastyczne właściwości, których szkoda byłoby nie wykorzystać. Przede wszystkim zawiera substancje, które doskonale wpływają na nasze zdrowie i wygląd:
 • witaminy: A, B2, C, K – poprawią stan naszej skóry i włosów np. usuną łupież, również pomogą zahamować krwawienie,
 • w dużej ilości potas, azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk – które obniżą ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi a także osłabią potliwość,
 • enzymy i kwasy organiczne, dzięki którym usprawnimy pracę wątroby i nerek oraz oczyścimy organizm z toksyn.
Pamiętajmy jednak, że najbardziej skoncentrowaną ilość składników mineralnych i witamin znajdziemy w młodych pokrzywach, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć. Aby nie zmarnować tych dobrodziejstw pokrzywy, dobrze jest poznać sposoby na jej skuteczne wykorzystanie. Większość Działkowców zna dobroczynne właściwości pokrzywy dla naszych ogrodów ale czy wiadomo do czego użyć jej w kuchni czy w kosmetyce? Jeśli nie – zapraszam do dalszej lektury.

POKRZYWA W KUCHNI
Pokrzywę możemy potraktować jako zioło i z powodzeniem użyć do przygotowania pysznych sałatek oraz surówek, a nawet przygotować herbatkę z pokrzywy czy świeży sok do picia. W takiej postaci pokrzywa zachowuje bowiem najwięcej swoich cennych składników. Do spożycia nadają się jedynie świeże, młode listki, zebrane z roślin które jeszcze nie zakwitły no i oczywiście z miejsc oddalonych od zanieczyszczeń miejskich. Zbiór młodych egzemplarzy lub liści z czubka pędu jest bardzo istotny, gdyż w starszych liściach zaczynają pojawiać się substancje niekorzystne dla naszego zdrowia. Liście przed użyciem należy sparzyć wrzątkiem lub pozwolić im zwiędnąć, co pozwala pozbyć się nieprzyjemnie kłujących włosków. Napary i herbatki możemy też uzyskać z ziela suszonego – najlepiej w ciemności i w luźnych wiązkach.

POKRZYWA W KOSMETYCE
Płukankę z pokrzywy można przygotować używając tylko tej jednej rośliny lub można dodać do niej kilka innych, wpływających na poprawę kondycji naszych włosów i skóry głowy. Działa na włosy wzmacniająco a także zapobiega przetłuszczaniu i skutecznie pomaga pozbyć się łupieżu. Poza tym do płukanek możemy zastosować nie tylko zieloną część rośliny ale również korzenie. Przygotowanie takich domowych preparatów ziołowych jest nieco pracochłonne, ale warto z nich korzystać, gdyż są naprawdę bardzo skuteczne i poza odrobiną wysiłku związanego z ich przygotowaniem, nic nas nie kosztują. Na ogół przygotowujemy wywar zalewając listki wodą i gotując na bardzo małym ogniu przez ok. 30 minut. Po wystudzeniu wywaru płuczemy nim umyte wcześniej włosy, nie spłukując już preparatu aby powoli wnikał we włosy oraz skórę głowy.

Płukanka z pokrzywy wzmacniająca włosy:
3 części świeżego tymianku,
3 części ziela pokrzywy,
2 części startego korzenia łopianu,
2 części liści nasturcji,
1 część bylicy

Wszystko zalewamy wodą tak aby przykryła rośliny i gotujemy 15-20 min. Do mieszanki można dodać odrobine szyszek chmielu, które mają pozytywne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwłojotokowe. Po wystudzeniu płyn zlewamy do butelki i przechowujemy w lodówce do ok. tygodnia.HYDROPONIKA
To inaczej uprawa roślin w wodzie, bez wykorzystania doniczek z ziemią. Wystarczy stworzyć środowisko, w którym składniki z gleby rozpuszczą się w wodzie, a ziemia nie jest już potrzebna, aby korzenie mogły je wchłaniać. Nazwa „hydroponika” została zaproponowana przez Wiliamma Gericke, który wypromował tę metodę uprawy, a następnie za jej pomocą wyhodował wysoką gałąź obfitą w pomidory. Bardzo ważnym sukcesem tej metody uprawy było wyhodowanie warzyw dla pasażerów samolotów na lotnisku na skalistej wyspie Wake Island. Co ciekawe, to właśnie w hydroponice pokładana jest nadzieja odnośnie uprawy roślin na Marsie.

Na czym polega hydroponika?
Definicja mówiąca o uprawie roślin w wodzie jest pewnego rodzaju przenośnią. Jeśli umieścimy roślinę bezpośrednio w wodzie to jej korzenie z czasem zaczną gnić. Należy wiedzieć, że korzenie rośliny muszą znajdować się w naczyniu wewnętrznym z tworzywa sztucznego, wypełnionym obojętnym podłożem np. keramzytem (kruszywo uzyskiwane z gliny). Naczynie wewnętrzne, wraz ze wskaźnikiem pokazującym optymalny poziom wody, znajduje się w naczyniu zewnętrznym, które wypełnione jest wodą z dodatkiem składników pokarmowych. W ten sposób najlepiej uprawiać rośliny lubiące dużo wilgoci, metodę tą można jednak zastosować w zasadzie do uprawy wszystkich roślin domowych. Najlepiej zrozumieć metodę patrząc na poniższy rysunek z przekrojem doniczki do uprawy hydroponicznej:


Wady i zalety uprawy hydroponicznej:
Zalety:
 • możliwość rzadszego podlewania roślin, co przydatne jest szczególnie jeżeli często wyjeżdżamy,
 • w łatwy sposób możemy ustalić poziom nawożenia i nie potrzebujemy specjalnych podłoży i ziemi do uprawy roślin,
 • po wyeliminowaniu ziemi unikamy przeniesienia wraz z nią szkodników i chorób roślin,
 • dzięki sterylności podłoża jest to doskonała forma uprawy do pomieszczeń, w których musi być utrzymany wysoki poziom czystości i higieny np. w szpitalach.
Wady:
 • przy rozpoczęciu tego typu uprawy musimy zainwestować w specjalne pojemniki do uprawy roślin w wodzie, specjalne podłoże oraz nawozy,
 • musimy zakupić odpowiednio przygotowane rośliny, aby nadawały się do tej formy uprawy.
 
Co należy kupić na początek?
Jeśli przekonałam Państwa do nowatorskiej metody hodowli roślin to warto wiedzieć od czego zacząć zakupy. Warto przeczytać poniżej co będzie nam niezbędne na dobry początek.

DONICE:
 • zawierają pojemnik zewnętrzny - musi być wykonany z materiału nie przepuszczającego wody, odporny na działanie kwasów i chemicznie neutralny. Może być wykonany z tworzywa sztucznego, ceramiki lub szkła. Nie polecam przezroczystych donic, bo dostęp światła jest zabójczy dla korzeni rośliny i powoduje rozwój glonów. Najlepiej aby szkło było ciemne i ograniczało dostęp światła do wnętrza naczynia. Najlepsze będą donice nieprzezroczyste. Ale musimy do nich zakupić wskaźnik poziomu wody, który pozwoli na utrzymanie poziomu wody na właściwym poziomie,
 • ważny jest również kształt zewnętrznego naczynia, które nie może przypominać kształtem tradycyjnej doniczki (rys. B). Najlepsze są pojemniki kuliste (rys. C) lub cylindryczne (rys. A). W takim naczyniu naczyniach znajduje się odpowiednia ilość miejsca dla rozrastających się korzeni rośliny (wyrastających poza pojemnik wewnętrzny) oraz pożywki rozpuszczonej w wodzie. Dobrze jest również jeżeli pojemnik zewnętrzny jest wyposażony w otwór umożliwiający uzupełnianie wody, albo będziemy wodę uzupełniać poprzez wskaźnik poziomu wody lub wlewając ją bezpośrednio na materiał wypełniający,
 • pojemnik wewnętrzny - może być wykonany z tworzywa sztucznego. Musi mieć otwory przepuszczające wodę i pozwalające przerastać korzeniom rośliny, jednak na tyle małe, aby nie wysypywał się przez nie granulat, w którym umieścimy roślinę. Dobrze jest również, jeżeli zawiera specjalny otwór, w którym będziemy mogli umocować wskaźnik poziomu wody. Po umieszczeniu (a w zasadzie - zawieszeniu) pojemnika wewnętrznego w pojemniku zewnętrznym, pojemnik wewnętrzny nie powinien dotykać dna. Musi być zatem nieco płytszy niż pojemnik zewnętrzny.
PODŁOŻE:
 • musi zapewnić mocne osadzenie rośliny w doniczce i umożliwić dostęp powietrza do korzeni rośliny,
 • najlepszy będzie keramzyt lub perlit, można też pokusić się o zakup specjalnego granulatu wypełniającego, dzięki czemu zwiększymy szanse na powodzenie uprawy,
 • grubość i ciężar podłoża należy dopasować do rodzaju i wielkości uprawianych roślin,
 • zdarza się, że doniczkę trzeba będzie dodatkowo dociążyć kamieniami, aby roślina się nie przewróciła,
 • najważniejsze - pH roztworu z podłożem musi być stabilne i właściwe dla danej rośliny.
NAWOZY:
 • najlepiej jest stosować specjalne tabletki, zawierające granulowany nawóz rozpuszczalny,
 • po raz pierwszy odżywkę umieszczamy po 2-3 tygodniach od posadzenia ukorzenionych roślin. Jeżeli sadziliśmy sadzonki nieukorzenione nawóz stosujemy, gdy pojawią się pierwsze korzonki,
 • pożywkę należy w całości wymieniać co około 6 tygodni. W tym celu naczynie wewnętrzne wyjmujemy z zewnętrznego i kilkakrotnie przepłukujemy wodą materiał wypełniający naczynie wewnętrzne. Oczyszczamy też naczynie zewnętrzne, jeżeli osadził się na nim osad. Najlepiej usunąć go szczoteczką, a następnie wypłukać naczynie gorącą wodą. Nową pożywkę wlewamy bezpośrednio do naczynia zewnętrznego (lub na jego dnie umieszczamy tabletkę nawozową) i do czasu wymiany pożywki na nową do roztworu dolewamy jedynie czystą wodę, aby zapewnić odpowiedni jej poziom.

 

Olejki zwalczające insekty: 

Rośliny, które możemy posadzić na działce aby odstraszyc kleszcze i komary.

Na początku chciałabym przybliżyć temat kleszczy - ze względu na ich ogromną ilość w tym roku. N
ajbardziej są one aktywne wiosną (koniec kwietnia i maj) i jesienią (koniec sierpnia, do początku października). W czasie upałów rzadziej atakują ludzi i zwierzęta, bo schodzą na ziemię w poszukiwaniu wilgoci. Kleszcze są odporne na zimno i suszę - śpią zagrzebane w ściółce czekając na poprawę pogody. Żyją nie tylko w lasach i na łąkach. Badania prowadzone od 2003 r. w stolicy, wykazały, że ich liczba rośnie w Warszawie z roku na rok. Kleszcze przeniosły się na tereny rekreacyjne do aglomeracji miejskich. Należy przestrzegać kilku zasad aby właściwie chronić przed nimi siebie, swoją rodzinę a także zwierzęta - z którymi często przebywamy w swoich Ogrodach Działkowych.

Jak unikać spotkania z kleszczami:
 • należy ograniczyć przebywanie blisko roślin zagrożonych występowaniem kleszczy np. wśród paproci czy blisko leszczyn,
 • nie siadać i nie kłaść się bezpośrednio na trawie w pobliżu w/w roślin,
 • po powrocie do domu należy dokładnie przejrzeć odzież i skórę. Kleszcze wbijają się po kilku godzinach, zanim znajdą odpowiednie miejsce na ciele. Są to najczęściej miejsca pokryte cieńszą skórą, m.in. okolice głowy (za uszami), czy zgięcia dużych stawów, ręce i nogi,
 • kleszcze nie lubią tkanin syntetycznych. Zdecydowane preferują bawełnę. Dlatego polary czy elastyczne dresy sprawdzają się jako lepsza ochrona. Długie rękawy, spodnie, buty zakrywające stopę - dobrze chronią przed kleszczami. Niektóre firmy produkują odzież impregnowaną substancjami odstraszającymi - przede wszystkim permetryną,
 • wg specjalistów najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom chorób odkleszczowych jest wyszorowanie się pod prysznicem miękką szczotką. Sam prysznic nam nie wystarczy, ponieważ na odnóżach kleszczy znajdują się haczyki, którymi zaczepiają się chodząc po naszej skórze
 • poza tym na rynku dostępnych jest wiele preparatów do odstraszania komarów, meszek i kleszczy. Środki te sprzedawane są w aptekach w formie kremu, sztyftu, płynu, aerozolu lub plastrów, a niektóre z nich również w sklepach. Proszę jednak pamiętać aby przed użyciem preparatu dokładnie przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.

Kleszcze mogą wywołać boreliozę – czyli
przewlekłą chorobą wywołaną przez krętki bakterii. Jest bardzo niebezpieczna, bo może niszczyć organizm wiele lat zanim zostanie prawidłowo zdiagnozowana. Pierwszym objawem (po ok. 3 tygodniach) jest okrągłe zaczerwienienie rozszerzające się wokół miejsca ukąszenia. Nie jest ono bolesne ani swędzące, stopniowo powiększa się, może osiągnąć rozmiary kilkunastu cm. Wczesne rozpoznanie jest łatwo wyleczalne, polega na podawaniu antybiotyków. W przypadku późnego rozpoznania – leczenie jest długotrwałe i trudne. Na tym etapie choroba może powodować objawy neurologiczne oraz zapalne mięśni, stawów i kości. 

Najgroźniejszą chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Można się przeciwko niemu zaszczepić, ale dawki przypominające trzeba przyjmować co trzy lata. Objawy choroby pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80 proc. przypadków zostaje ona zahamowana w tej pierwszej fazie. U reszty zakażonych osób wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Niekiedy kończy się to śmiercią, a blisko co drugi pacjent opuszcza szpital z trwałymi następstwami wymagającymi wieloletniego leczenia lub rehabilitacji.

Jak prawidłowo i skutecznie usunąć kleszcza?
Jeśli kleszcz jednak się do nas przyczepi, nie należy stosować metod takich jak smarowanie masłem czy przypalanie. Najlepiej uchwycić go plastikową pęsetką i wyciągnąć, nie wykręcać! Sztywne metalowe pęsety mogą kleszcza przeciąć. Dobrą metodą jest też odessanie kleszcza dostępnym w aptekach specjalnym przyrządem. Można nim odsysać także żądło osy czy pszczoły. Przyrządów próżniowych nie należy uważać jednak u malutkich dzieci, bo mają zbyt delikatną skórę. Jeśli kleszcza nie uda się wyciągnąć lub jego część zostanie w skórze, trzeba skorzystać z pomocy lekarza. Miejsce gdzie zaatakował nas kleszcz musimy obserwować, jeśli pojawi się rumień, należy skonsultować to z lekarzem.
O OGRODZIEOPŁATYOGŁOSZENIAGAZETKAPORADYPRAWOPZDGALERIAKONTAKT